Rossiya sog‘liqni saqlash vaziri Mixail Murashko Samarqandda bo‘lib o‘tgan
Rossiya sog‘liqni saqlash vaziri Mixail Murashko Samarqandda bo‘lib o‘tgan Rossiya-O‘zbekiston tibbiyot forumida ishtirok etdi
Rossiya va Oʻzbekiston sogʻliqni saqlash, tibbiyot taʼlimi va ilm-fan sohasida Rossiya-Oʻzbekiston munosabatlarini yanada rivojlantirish va chuqurlashtirish uchun ishonchli dinamika va salohiyatni namoyish etmoqda, dedi Rossiya Federatsiyasi sogʻliqni saqlash vaziri Mixail Murashko forumdagi nutqida. Ikki mamlakat tibbiyot va ta’lim muassasalari o‘rtasida turli yo‘nalishlarda misli ko‘rilmagan miqdorda shartnoma va memorandumlar tuzilganini ta’kidladi.
– Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlik uzoq muddatli va uzoq muddatli hamkorlik bo‘lib, biz bugun forumda uning oraliq natijalarini sarhisob qilmoqdamiz. Hamkorlikning asosiy yo'nalishlari - transplantologiya, yurak-qon tomir jarrohligi, COVID-19 davrida o'zaro yordam. Shu jumladan, hozirda universitetlarimiz faol o‘zaro hamkorlik qilmoqda – 3,5 mingdan ortiq o‘zbekistonlik talaba Rossiya Federatsiyasida tahsil olmoqda, qo‘shimcha ravishda biz O‘zbekistonda Rossiya oliy o‘quv yurtlarining filiallarini ochmoqdamiz, oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim bo‘yicha muntazam ishlar olib borilmoqda, – dedi. Mixail Murashko.
Bundan tashqari, Rossiya Prezidenti va O‘zbekiston Prezidenti homiyligida tibbiyot va sog‘liqni saqlashning qator ustuvor yo‘nalishlari hozirdanoq rivojlantirilmoqda.
“Mamlakatlarimiz prezidentlari homiyligida tibbiyot taraqqiyot uchun yangi turtki oldi, biz buni bolalar onkogematologiyasi misolida ko‘ramiz, bunda bunday tashxislarga ega bo‘lgan bolalarning omon qolish darajasi hozirda 90 foizdan oshadi”, — dedi Mixail Murashko. .Dori vositalari va tibbiy buyumlarni markalashni sinxronlashtirish, shuningdek, tibbiy mahsulotlar xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha umumiy yondashuvlarni joriy etish muhim yo‘nalishlardan biridir. Vazir, shuningdek, har doim ufqlar va uzoq muddatli rejalarni ko'rish zarurligini ta'kidladi.
“Bugun biz yangi yo‘nalishlarda – immunologiya, genetika, tibbiyot sanoatini rivojlantirishda hamkorlik istiqbollarini ko‘rmoqdamiz. O‘zbekiston juda tez rivojlanayotganini, samarali hamkorligimiz O‘zbekiston fuqarolariga katta yordam olish imkonini berayotganini, mutaxassislarimiz ham O‘zbekistonlik mutaxassislardan bilim olishini ko‘rib turibmiz, – dedi Rossiya Federatsiyasi sog‘liqni saqlash vaziri Mixail Murashko.
Rossiya Federatsiyasi sogʻliqni saqlash vaziri, shuningdek, ilm-fanning turli yoʻnalishlari, jumladan, yadroviy tibbiyot sohasida ham hamkorlik rejalashtirilganligini taʼkidladi. Ushbu ilg'or ishlanmalar orasida boshqa davolash usullariga chidamli metastatik prostata saratonini davolash uchun radioaktiv izotop lutetium-177 asosidagi radiofarmatsevtika mavjud. Preparat Obninskdagi Rossiya Sog'liqni saqlash vazirligining Milliy radiologiya ilmiy markazi tomonidan ishlab chiqilgan va o'tgan yilning may oyidan boshlab "yadro dorixonasi" formatida qo'llanilgan. Vazirning ta'kidlashicha, xorijiy analogdan faqat o'tgan yilning mart oyida foydalanishga ruxsat berilgan, bu Rossiyaning ushbu sohadagi raqobatbardoshligini ko'rsatadi. Yana bir muhim ishlanma - Milliy epidemiologiya va mikrobiologiya ilmiy markazi tomonidan ishlab chiqilgan "Ftortiazinon" preparati. Rossiya Sog'liqni saqlash vazirligining N. F. Gamalei.Joriy yilda uni infektsiyalarni kompleks davolashda qo'llash bo'yicha klinik tadqiqotlar yakunlanmoqda.
Yana bir dolzarb mavzu - kelajak tibbiyoti. Oxir-oqibat texnologiyalar va raqamlashtirish orqali ochilgan keng imkoniyatlar sog'liqni saqlash bugungi kunga intilayotgan kelajakni tasavvur qilish imkonini beradi. Bu imkoniyatlar orasida insonning "genetik" profili, sun'iy intellekt texnologiyalari, vertikal integratsiyalashgan tibbiy axborot tizimi mavjud.
Ikki kun davomida forum doirasida nafaqat ilmiy sessiya va muhokamalar, balki ikki tomonlama uchrashuvlar ham o‘tkazilmoqda. Shuningdek, 15 dan ortiq hamkorlik shartnomalari imzolanishi rejalashtirilgan. Bu sog'liqni saqlash sohasidagi bunday miqyosdagi birinchi qo'shma tadbirdir: forumda 1000 dan ortiq mutaxassislar ishtirok etmoqda, ulardan 190 dan ortig'i rossiyalik olimlar va klinisistlardir. Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasida sog‘liqni saqlash sohasidagi bunday keng ko‘lamli tadbir ilk bor o‘tkazilmoqdaю manba

Министр здравоохранения России Михаил Мурашко принял участие в российско-узбекском медицинском форуме в Самарканде
Posted on Jun 04, 2023
Россия и Узбекистан демонстрируют уверенную динамику и потенциал к дальнейшему развитию и углублению российско-узбекских отношений в сфере здравоохранения, медицинского образования и науки, отметил Министр здравоохранения РФ Михаил Мурашко в своем выступлении на форуме. Он подчеркнул, что между медицинскими и образовательными организациями двух стран на сегодняшний день заключено беспрецедентное количество соглашений и меморандумов по различным направлениям.
— Взаимодейстие России и Узбекистана — это долгосрочное и длительное сотрудничество, которому мы сегодня на форуме подводим промежуточные итоги.  Основные направления взаимодействия — трансплантология, сердечно-сосудистая хирургия, взаимопомощь в период COVID-19. В том числе активно взаимодействуют в настоящее время наши вузы — более 3,5 тысяч студентов из Узбекистана получают образование в Российской Федерации, кроме того, мы открываем в Узбекистане филиалы российских вузов, а также идет уже рутинная работа по последипломному образованию, — отметил Михаил Мурашко.
Кроме того, под патронажем Президента России и Президента Узбекистана  уже сейчас развиваются ряд приоритетных направлений в медицине и здравоохранении.
— Под патронажем президентов наших стран медицина получила новый толчок для развития, мы видим это на примере детской онкогематологии, где выживаемость детей с этими диагнозами составляет сейчас более 90%, — подчеркнул Михаил Мурашко.
Одним из важных направлений является синхронизация маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также исполнение общих подходов к обеспечению безопасности медицинской продукции. Министр также подчеркнул, что всегда необходимо видеть горизонты и долгосрочные планы.
— Сегодня мы видим перспективу в сотрудничестве по новым направлениям — по иммунологии, генетике, вопросам развития медицинской промышленности. Мы видим, что Узбекистан развивается очень быстро, и наше продуктивное взаимодействие позволит гражданам Узбекистана получить большую помощь, и нашим специалистам так же почерпнуть знания у специалистов из Узбекистана, — отметил Министр здравоохранения РФ Михаил Мурашко.
Министр здравоохранения РФ также подчеркнул, что планируется взаимодействие в различных направлениях науки, в том числе в области ядерной медицины. Среди таких передовых передовых разработок – радиофармацевтический препарат на основе радиоактивного изотопа лютеция-177 для лечения резистентного к другим терапиям метастазирующего рака простаты. Препарат разработан НМИЦ радиологии Минздрава России в г. Обнинске и уже применяется с мая прошлого года в формате «ядерной аптеки». Министр подчеркнул, что зарубежный аналог был допущен к применению только в марте прошлого года, что говорит о российской конкурентноспособности в этой области. Еще одна значимая разработка — препарат «Фтортиазинон», разработанный Национальным исследовательским центром эпидемиологии и микробиологии им. Н. Ф. Гамалеи Минздрава России. В этом году завершаются клинические исследования его применения в комбинированном лечении инфекций.
Еще одна актуальная тема – медицина будущего. Широкие возможности, открытые «сквозными» технологиями и цифровизацией, позволяют представить образ будущего, к которому здравоохранение стремится сегодня. Среди этих возможностей – «генетический» профиль человека, технологии искусственного интеллекта, вертикальная интегрированная медицинская информационная система.
На протяжении двух дней в рамках форума проходят не только научные сессии и дискуссии, но и двусторонние встречи. Также планируется подписание более 15 соглашений о сотрудничестве. Это первое совместное мероприятие в сфере здравоохранения такого масштаба: в форуме принимают участие более 1000 специалистов, из них более 190 российских ученых и клиницистов.  Столь масштабное мероприятие между Россией и Узбекистаном в сфере здравоохранения проходит впервые.   Источник