Samarqandda Xitoy davlati bilan hamkorlikda qon preparatlari ishlab chiqariladi
Keyingi yillarda yurtimizda noyob yurak operatsiyalari, inson tana a'zolarini ko‘chirib o‘tkazish kabi murakkab jarrohlik amaliyotlarining yo‘lga qo‘yilishi hamda xavfli kasalliklar diagnostikasining yaxshilanishi sababli sifatli qon komponentlariga bo‘lgan ehtiyoj yanada ortdi.
Birgina misol. Bugun bitta jigar transplantatsiyasi uchun 30 litrgacha qon plazmasi zarur. Shuning o‘ziyoq qonning ahamiyati naqadar muhim ekanini ko‘rsatadi.
Shu jihatdan olganda gematologik, onkogematologik va boshqa davolash qiyin bo‘lgan kasalliklarga chalingan bemorlarga tibbiy yordam ko‘rsatish, ularni zarur qon komponentlari va dori vositalari bilan ta'minlash, ushbu kasalliklar profilaktikasini kuchaytirish dolzarb masalalardan biri.
Bugun Sog‘liqni saqalash vazirligida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Xitoyning “Xindeyuan Bioengineering” kompaniyasi vakillari bilan ayni shu masalada muzokara o‘tkazildi.
Unda Samarqand viloyati “Urgut” erkin iqtisodiy zonasida umumiy qiymati 250 million dollarlik investitsiyaviy loyihani amalga oshirish borasida muhim kelishuvga erishildi.
Ta'kidlash joizki, davlatimiz rahbarining tegishli qaroriga muvofiq yurtimizda gematologiya va transfuziologiya xizmatlarini rivojlantirish uchun 128 mlrd. so‘m mablag‘ ajratilgan bo‘lib, ushbu yo‘nalishlarda qo‘llaniladigan 67 turdagi dori vositalari va reagentlar mamlakatimizga asosan chetdan keltirilmoqda.
Samarqandda 15 gektar maydonda qad rostlaydigan qon preparatlari ishlab chiqarishga ixtisoslashtirilgan, Markaziy Osiyoda yagona bo‘lishi kutilayotgan farmatsevtika zavodi aholining bunday preparatlarga bo‘lgan ehtiyojini qondirish, shu bilan birga, mahalliy ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish orqali import hajmini kamayishiga xizmat qiladi.

В Самарканде совместно с Китаем будет запущено производство препаратов крови
В последние годы в связи с налаживанием проведения сложных и уникальных хирургических операций, в том числе на сердце, по трансплантации органов человека, а также совершенствованием диагностики опасных заболеваний в нашей стране значительно выросла потребность в качественных компонентах крови.
Например, сегодня для одной трансплантации печени необходимо до 30 литров плазмы крови. Уже один этот факт показывает, насколько важна и нужна кровь.
В этом контексте актуальными являются вопросы оказания медицинской помощи больным, страдающим гематологическими, онкогематологическими и другими трудноизлечимыми заболеваниями, обеспечения их необходимыми компонентами крови и лекарственными средствами, усиления профилактики этих заболеваний.
Именно этим вопросам были посвящены прошедшие на днях в Министерстве здравоохранения переговоры с китайской компанией Xindeyuan Bioengineering.
В ходе встречи достигнута важная договоренность о реализации инвестиционного проекта стоимостью 250 миллионов долларов на территории свободной экономической зоны «Ургут» в Самаркандской области.
Стоит отметить, что согласно соответствующему постановлению главы нашего государства на развитие службы гематологии и трансфузиологии в стране выделено 128 миллиардов сумов. Однако применяемые в этом направлении лекарственные средства и реагенты 67 видов в основном импортируются в нашу страну из-за рубежа.
Фармацевтический завод по производству препаратов крови, который будет построен на 15 гектарах в Самарканде и, как ожидается, станет единственным такого рода заводом в Центральной Азии, будет способствовать удовлетворению потребностей населения в таких препаратах, а также сокращению объемов импорта за счет запуска отечественного производства.