1983-yil 1-iyuldan 1-oktabrgacha Samarqand viloyat tibbiyot va sport dispanserida o‘quv dasturi bo‘yicha mashqlar terapiyasi va massaj bo‘yicha ixtisoslashtirilgan kurslarda o‘qigan.
1992 yil 4 maydan 4 iyungacha u jismoniy mashqlar terapiyasi va massaj bo'yicha to'liq o'quv kursini tamomladi. 1993-yil 17-iyun kuni Samarqand shahar Sog‘liqni saqlash boshqarmasi huzuridagi attestatsiya komissiyasida attestatsiyadan o‘tdi, birinchi toifali mashqlar terapiyasi va massaj instruktori malakasi berildi.
2002-yilda “Malaka oshirganliga xakida” markazi Samarqand Markazini Respublika Ixtisoslashtirish filialida kursni tamomlagan.
2005-yilda Samarqand viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasi huzuridagi attestatsiya komissiyasida attestatsiyadan o‘tib, Oliy toifali malakasiga sazovor bo‘lgan.
2006, 2008, 2010 yillarda Malaka Oshirganliga Xakida tahsil olgan.
2010-yil 11-sentabr kuni Samarqand viloyati hokimligi Sog‘liqni saqlash boshqarmasi buyrug‘i bilan Ixtisoslashtirilgan attestatsiya komissiyasida attestatsiyadan o‘tib, jismoniy mashqlar bilan davolash va massaj bo‘yicha Oliy toifaga sazovor bo‘lgan.

Специальность Массажист
Образование  В 1974 году поступила в Самаркандский техникум физической культуры (Сам.ТФК ), в 1977 году окончила техникум.
Дополнительные курсы В 1983 году с 1 июля по 1 октября прошла курсы специализации по ЛФК и массажу при Самаркандском Областном врачебной – физкультурном диспансере согласно учебному плану.
С 4 мая по 4 июня 1992 года прошла полный курс подготовки по циклу ЛФК и массаж. 17 июня 1993 года прошла аттестацию в аттестационной комиссии при Управление Здравоохранения г. Самарканда, присвоена квалификация Первой категории инструктора ЛФК и массаж.
В 2002 году прошла курс обучение в центре «Малака оширганлиги хакида» ва ихтисослаштириш Республика марказини Самарканд филиали.
В 2005 году прошла аттестацию в аттестационной комиссии при Самаркандском областном управлении Здравоохранения, присвоена квалификация Высшая категория.
В 2006 г. 2008 г. 2010 годах прошла обучение в «Малака оширганлиги хакида»
В 2010 году 11 сентября прошла аттестацию в Специализированной аттестационной комиссии приказом Управление Здравоохранение Хокимията Самаркандского вилоята присвоена Высшая категория по ЛФК и массажу.